0232 421 74 16
info@londiniumedu.com
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR 

Pasaport Hakkında

SORU : Kaç tip pasaport var ?

CEVAP : Umuma mahsus pasaport  ( Eski lacivertyeni bordo renkte), hususi pasaport (yeşil renkte), hizmet pasaportu (gri renkte), diplomatik pasaport ( eski kırmızı, yeni siyah renkte) olmak üzere 4 tip e-pasaport bulunmaktadır.

SORU : Eski pasaportumun geçerlilik süresi yeni pasaportuma eklenecek mi ?

CEVAP : Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabileceği gibi e-Pasaport başvurusunda bulunmanız halinde başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleriniz yeni pasaportunuza kanuni süreyi aşmayacak şekilde harçsız olarak aktarılacaktır.

SORU : Önceki pasaportumun geçerlilik süresi bitmediği halde yeni pasaport için başvurabilir miyim ?

CEVAP : Evet. 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren e-pasaportlar uygulamaya konulduğu için, dilediğiniz zaman yeni pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz

SORU : Eski pasaportumu ne zamana kadar kullanabilirim ?

CEVAP : ICAO mevzuatı uyarınca en geç 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle üye ülkelerin makinede okunabilir pasaport vermeye başlamış olmaları gerekmektedir. Ancak makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların tüm dünyada yürürlükten kalkma tarihi 24 Kasım 2015’tir. Dolayısıyla, makinede okunamayan nitelikteki Türk pasaportları da 24 Kasım 2015 tarihini geçmemek kaydıyla geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir.Ancak bu tarihten sonra tüm dünyada seyahatlere yalnızca yeni pasaportlar kullanılacaktır.

SORU : 6 aylık bir dil kursuna gitmek istiyorum. Çıkartacağım pasaportun geçerlilik süresi en az ne kadar olmalıdır?

CEVAP : En az 1 senelik pasaport çıkartmanız gerekmektedir.

SORU : Vize başvurusu yapacağım zaman, yeni pasaportumla beraber, elimde bulunan ama süresi geçmiş veya iptal edilmiş pasaportlarımı da başvuruda sunmalı mıyım?

CEVAP : Evet. Yeni pasaportunuzla beraber, eski pasaportlarınızın tamamını hem bize (Londinium’a) göstermeli hem de vize başvurusunda konsolosluğa teslim etmelisiniz.

SORU : Yeşil pasaportum var. İngiltere’ye vizesiz girebilir miyim ?

CEVAP : Hayır. Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları, amacı ne olursa olsun, her tür ziyaretleri için İngiltere’den vize almak zorundadırlar.

SORU : Pasaport harç ücretleri ne kadardır ?

SÜRE               HARÇ BEDELİ             PASAPORT CÜZDAN BEDELİ         TOPLAM
6 AY 96.10 TL               75 TL      171,10 TL
1 YIL 140.50 TL               75 TL 215,50 TL
2 YIL 229,30 TL               75 TL 304,30 TL
3 YIL 325,50 TL               75 TL 400,05 TL
4-10 YIL 458,70 TL               75 TL 533,70 TL
       

 

PASAPORT MÜRACAATINDA İSTENİLEN BELGELER :

* NUFÜS CÜZDANI ASLI

* 2 ADET BİYOMETİK FOTOĞRAF ( 5 X 6 cm )

* HARÇ BEDELİ MAKBUZU

* PASAPORT DEFTER BEDELİ MAKBUZU

 

Vize Başvurusu Hakkında

 

SORU : Vize nedir ?

CEVAP : Vize,bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıttır.

SORU : İngiltere vizesine nereden başvurabilirim ?

CEVAP : İngiltere vizesine başvurmak için İngiltere Başkonsolosluğuna bağlı çalışan size en yakın Teleperformance isimli aracı kuruma şahsen gitmeniz gerekiyor.Konsolosluğa gidip doğrudan vize başvurusu yapılamıyor.

SORU : Vize başvurusuna gitmeden önce randevu almam gerekiyor mu ?

CEVAP : Vize başvurusuna gitmeden önce mutlaka internetten randevu almak gerekiyor. Online randevu almadan vize başvuru merkezine gidenlerin başvurusu kabul edilmiyor.

SORU : Vize başvurusuna gittiğimde mülakat yapılıyor mu ?

CEVAP : Vize başvuru merkezinde, vize başvurunuzla ilgili İngilizce veya Türkçe herhangi bir mulakat yapılmıyor.Vize dosyanızı,Teleperformance yetkililerine teslim ederek başvurunuzu gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

SORU : Vize başvuruları kaç günde sonuçlanıyor ?

CEVAP : Vize başvuruları`nın sonuçlanma süreleri,konsolosluğun işlem yoğunluğuna ve vize türüne göre değişiyor.Yoğun olmayan dönemler dışında,ziyaretçi öğrenci vizeleri ve turist vizeleri ortalama 15 iş günü ( Cumartesi-Pazar hariç ) içerisinde sonuçlanıyor.

SORU : Vize başvuru sonucumu nasıl öğrenebilirim ?

CEVAP : Vize başvurunuzun hangi aşamada olduğunu online olarak aracı kurumun web sayfası ( Teleperformance ) üzerinden takip edebiliyorsunuz fakat vizenize dair kesin sonucu, pasaportunuzun elinize geçmesiyle birlikte öğreniyorsunuz.Başvuru sahibi,vize sonucunu telefon veya e-posta yoluyla malesef öğrenemiyor.Pasaportunuz,başvuru tamamlandıktan sonra belirtmiş olduğunuz adrese kargo yoluyla gönderiliyor veya bazı merkezlerden elden teslim alabiliyorsunuz.

SORU : Vize başvuruma kimler karar verecek ?

CEVAP : Başvurunuza,UK Border Agency adına İngiltere Başkonsolosluğunda çalışan vize memurları karar vermektedir. Vize Başvuru Merkezi ( Teleperformance ) vizenizin olumlu ya da olumsuz sonuçlanmsı konusunda kesinlikle yetkili değildir. Vize Başvuru Merkezi ( Teleperformance ) sadece ve sadece, sizden alacağı vize evraklarını İngiltere Konsolosluğuna iletilmesi noktasında rol oynar. Bunun dışında başvurunuza herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

SORU : Vize başvurumun olumlu veya olumsuz sonuçlandığını nasıl anlayacağım ?

CEVAP : Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda pasaportunuzun boş sayfalarından birine resimli bir vize sayfası etiketi basılacaktır.Bu resimli etiketi gördüğünüzde vizeniz olumlu sonuclanmış demektir.Eğer pasaportunuzun sayfalarında ,resimli bir etiket yerine konsolosluk tarafından vurulmus İST/ 923456 şeklinde bir mühür ifadesi görürseniz, bu durumda malesef vizeniz red ile sonuçlanmış demektir.Pasaportunuzda red ile belirtilen bu mühür dışında konsolosluk tarafından size neden red verildiğini belirten açıklayıcı bir mektup gönderilmektedir.Bu mektupta vize reddine ilişkin gerekçeler belirtilmektedir.

 

İngiltere’de Yaşam Hakkında

 

SORU : İngiltere mi,Birleşik  Krallık mı ?

CEVAP : İngiltere, İngilizce’de ve dünyanın başka bazı dillerinde Birleşik Krallık ( United Kingdom-UK ) olarak anılmaktadır.Bunun sebebi,bu ülkenin,aslında birden fazla ülkeden oluşmasıdır.

Bu ülkeler : İngiltere (England), İskoçya (Scotland),K.İrlanda (Northern Ireland) ve Galler(Wales)`dan ibarettir. Buradan da anlaşılacağı gibi, İngiltere, aslında, İngilizce’de England olarak bilinen ve Birleşik Krallığın sadece bir bölümünü kapsayan yere verilen isimdir. Ancak, Türkçe’ye çevirilirken, büyük bir ihtimalle çeviri hatasından dolayı, İngiltere denilen kısım, Birlesik Krallığın tümünü ifade eder hale gelmiştir.Bu sebeple biz de İngiltere kelimesi ile aslında Birleşik Krallığı ifade etmeye devam edeceğiz.

SORU : İngiltere deki Türk toplumunun nüfus  yoğunluğu nasil ve Türkler genelde hangi tür işlerde çalışır ?

CEVAP : İngiltere’de çok sayıda Türk yaşamaktadır. Bunların bir kısmını Kıbrıslı Türkler oluşturur. Kıbrıslı Türkler’in sayısı 130.000 civarındadır. Türkiyeli nüfusun sayısı konusunda ise kesin ve güvenilir bir rakam vermek zordur. Bunun sebebi ise yasadışı yollardan ülkeye giriş yapan vatandaşların sayısının bilinememesidir.

İngiltere’deki Türkler en çok gıda sektöründe çalışırlar. Ülkedeki Kebap dükkanlarinin ( ki bunlara kebap shop veya take-away de denir) tamamına yakınını Türkiyeli nufus işletmektedir. Kuzey Londra’da çok sayıda bakkal ve market (bunlardan bir kısmına off-licence denir) Türkiyeli aileler tarafından işletilmektedir. Özellikle Londra’da Hackney, Islington, Enfield, Edmonton, Harringey gibi bölgelerde Türkiyeli nüfus yogunlaşmiştır. Lewisham civarında ise Kıbrıslı Türkler’in yoğun olduğu görülür.

Türkiyeli toplum, sosyal ve kültürel olarak da kendini göstermeye çalışmaktadır. Londra Türk radyosu yayınları bu yöndeki teşebbüslere örnektir. Ayrıca Türkiyeli topluma ait yerel gazeteler de mevcuttur. Bu gazeteler ( OLAY, LONDRA GAZETE, HABER, TOPLUM POSTASI, AVRUPA GAZETESİ ) Türk bakkallarindan ücretsiz olarak temin edilebilir.

SORU : Eğitim  amacıyla  en çok tercih edilen yerler  nereleridir ?

CEVAP: İngiltere’de eğitim denilince en çok tercih edilen şehirler Londra,Oxford, Cambridge,Bournemouth ve Brighton`dır.Southampton,Bristol,Manchester,Leeds,New Castle, gibi şehirler de rağbet görmektedir.

SORU : İngiltere’de Sağlık hizmetleri nasıldır ?

CEVAP: 6 aydan uzun öğrenci vizesi sahipleri ücretsiz tedavi imkanından faydalanırlar. Bunun için mahallenizdeki doktora gidip kayıt olmak gerekir. Mahalle doktorlarına General Practicioner ( GP ) denir. Bu doktorlar pratisyen hekimlerdir. Gerekli durumlarda sizi hastaneye sevkederler. Hastanedeki tedaviniz de ücretsizdir. Diş tedavisi ve göz muayenesi ücretsiz sağlık hizmetleri kapsamında değildir.

SORU : İngiltere’de ulaşım nasıldır ?

CEVAP: İngiltere’de ulaşım ağı son derece kapsamlıdır. Ülkenin her yerine demiryoluyla gidebilmek mümkün olduğu gibi, karayolu bağlantıları da iyi durumdadır. Ülkenin uzak köşelerine gidebilmek için uçak seferleri bile kullanılmaktadır. İngiltere’de ulaşımın en önemli özelliği ise karayolu ve demiryolu ulaşımının birbirini tamamlayıcıi olmasıdır ( Integrated Transport Policy ).

SORU  : İngiltere`de İletişim ve  posta  hizmetleri  nasıldır ?

CEVAP: İngiltere’de posta hizmetleri Royal Mail isimi şirket tarafından Post Office ( postane) binalarında yürütülmektedir.

Kayıtsız posta iki çesittir :
1-First Class (Birinci sınıf)     : Ertesi gün teslim edilebilen posta türüdür.
2-Second Class (Ikinci sınıf)  : Acele olarak iletilmesi şart olmayan gönderilerin yollandığı posta türüdür.

First Class ve Second Class gönderiler için pullar post office’lerde satılmaktadır. First Class pullar second class pullara göre daha pahalıdır.

SORU : İngiltere’de sosyal hayat  nasıldır ? 

CEVAP: İngiltere dünyanın  farklı ülkelerinden gelen öğrenciler  için sosyal  anlamda bir çok olanağa sahiptir.Yeni bir çevrede bulunucak ve farklı bir kültürü tanıma fırsatı bulacak öğrencilerin sosyalleşmeye ihtiyacı vardır.   İngiltere’de öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmek için geniş aktivite  seçenekleri mevcuttur. Konserler,parklar,publar, müzeler, sinemalar, spor tesisleri, galeriler, kafeler, şatolar, bahçeler, mağazalar vb örnek   gösterilebilir.

 

Dil Eğitimi Hakkında

SORU: Neden yurtdışında dil eğitimi ?

CEVAP: İngilizceyi yurtdışında anadili İngilizce olan bir ülkede  öğrenmek, bu dili anavatanında öğrenmenin yanı sıra,farklı kültürleri tanımak için bir fırsattır.

SORU: Yurtdışında gideceğim dil okulundaki kursuma hangi seviyeden başayacağım ?

CEVAP: Okulunuza başlayacağınız gün, yazılı sınavla ve öğretmeninizle yapacağınız kısa görüşme ile seviyeniz tespit edilecek ve seviyenize uygun bir sınıfa yerleştirileceksiniz.

SORU:Yurtdışında dil kursuna gidebilmek için sadece 12 haftalık bir sürem var.Bu süre zarfında kaç kur bitirebilirim ?

CEVAP:  Bu sorunun cevabı, şunlara bağlıdır:

1- Gideceğiniz kurstaki ders yoğunluğunuz: Eğer yoğun programa yazılırsanız, o zaman kısa sürede daha çok ilerleme kaydetmeniz mümkündür.

2- Okul dışı kişisel gayretiniz: Okul dışında Türkçe konuşmayan arkadaşlar ile pratik yapmanız, evde gün içinde öğrenilen konuları tekrarlamanız sizin hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

SORU:Akademik içerikli bir İngilizce kursa yazılmak istiyorum.Ama şu anda Genel İngilizce seviyem çok iyi değil.Ne yapmalıyım ?

CEVAP: Akademik içerikli İngilizce kurslarına ve sınav hazırlık kurslarına (IELTS hazırlık, Cambridge sınavlarına hazırlık gibi) katılabilmeniz için, belirli bir İngilizce seviyesinde olmanız gerekmektedir. Bu seviye okuldan okula değişmekle beraber, çoğu okulda Upper-Intermediate seviye olarak belirnemiştir. Bu seviyenin altındaki öğrenciler, bu seviyeye gelinceye kadar Genel İngilizce kurslarına devam etmek zorundadırlar.

Yurtdışına Seyahat ve Uçak Bileti Hakkında

 

SORU:  Yurtdışına eğitim amaçlı olarak gideceğim. Vize başvurusunu yapmadan önce uçak bileti almam ve bunu başvuruda sunmam gerekiyor mu ?

CEVAP: Hayır. Vize başvurusu yapabilmeniz için uçak bileti almanız ve bunu başvuruda sunabilmeniz gerekmiyor. Vize başvurusunun sonucu belli olmadan, yani vizenizi elinize almadan kesinlikle uçak bileti almanızı tavsiye etmiyoruz. Ancak, uçak biletinin alınmasının gecikmesinin ve başvuru sonuçlanana kadar beklenilmesinin uçak bileti fiyatını arttıracağı da bir gerçektir. Bu sebeple, eğer mümkünse bileti almadan, belirli bir opsiyonla rezervasyon yapmanızı (sadece yer ayırtmanızı) tavsiye ederiz.

SORU: İngiltere’ye uçakla aktarmalı olarak gideceğim. Bir Avrupa ülkesinin havalimanında bir süre bekleyip aktarma yapmam gerekiyor. Bunun için o Avrupa ülkesinden ayrıca vize almam gerekir mi ?

CEVAP: İngiltere vizesi, kural olarak (istisnaları olmak üzere) sadece İngiltere’ye giriş hakkı verir. Eğer transit geçiş yapacağınız o Avrupa ülkesi transit yolculardan da vize istiyorsa, seyahatinizden önce o ülke için de ayrıca vize almış olmanız gerekir. Günümüzde pek çok ülke, havalimanlarından transit geçiş yaparken vize istememektedir. Ancak yine de emin olmak için havayolu firmanıza ve gerekirse o ülkenin Türkiye’deki konsolosluğuna danışıp bilgi alınız.

SORU: Öğrenci vizesiyle yurtdışına çıkış yapacağım.Yurtdışı Çıkış Harcı ödemem gerekiyor mu ?

CEVAP: Gideceğiniz ülkede süresiz oturma izniniz, çalışmaya veya evliliğe dayalı bir vizeniz yok ise yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekmektedir. Bu harç, havalimanında çıkış yaparken ödenebileceği gibi, bazı bankaların şubeleri tarafından da önceden ödenebilmektedir. Havalimanında zaman kaybını önlemek amacıyla, bankalardan bunu temin ederek hazırlıklı olarak havalimanına gitmenizi tavsiye ederiz.