0554 681 12 38
info@londiniumedu.com
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Tier 4 Öğrenci Vizesinde Önemli Değişiklikler

Geçtiğimiz aylarda Tier 4 öğrenci vizesinde birtakım yeni uygulamalar getirildi. Bunlar kısaca şu şekilde;
 
1) Biometric Residence Permit (BRP) – Biyometrik Oturum İzin Kartı 
 
6 Ay`dan daha fazla süreli Tier 4 öğrenci vizesi alan öğrencilere geçici olarak 30 günlük bir vize verilecek öncelikle. Bu 30 günlük süre içinde seyahat edilmemesi durumunda vizenin geçerliliği sona erecektir. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, Birleşik Krallık`a giriş yaptıktan 10 gün içinde “BRP” adi verilen kartınızı okulunuzdan veya post office`lerden alarak Birleşik Krallıkta`ki resmi kalışınızı belgelemiş olacaksınız.
 

2) Immigration Health Surcharge ( IHS) –  Göçmenlik Sağlık Ek Ücreti 

Bu uygulama kısa bir süre önce yürürlüğe girmişti. 6 ay`dan daha uzun sureli Tier 4 öğrenci vizesine başvuran kişiler de bu ücreti ödemek zorunda. Bu hizmetin ödemesi vize ücreti ile birlikte yapılıyor. Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa, bu ücreti geri alabiliyorsunuz. Home Office resmi sayfasında yazılan bilgiye göre Tier 4 ogrencileri`nin ödeyeceği ücret £150.

 

3) Yaşam Maliyetlerinde Artış

12 Kasım 2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Tier 4 öğrenci vizesi için uygulanan yaşam masrafı şartında artış olacak. Londra’da eğitim görecek öğrencilerin aylık £1.020 yerine £1.265, Londra dışındaki şehirlerde eğitim görecek öğrencilerin ise £820 yerine £1.015 göstermesi gerekecek. Ayrıca, 12 Kasım 2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Birleşik Krallık’ta yerleşik durumda olan (established presence) öğrencilerin 2 aylık yaşam masrafı göstermeleri yeterli olmayacak. İlk kez başvuru yapan öğrenciler gibi yaşam masraflarını tam göstermeleri gerekecek. (9 aydan uzun süreli eğitimler için 9 aylık)

 

4) Çalışma İzni

Devletin finanse ettiği ileri eğitim kolejlerinde (publicly-funded further education colleges) eğitim görmek üzere 3 Ağustos 2015 ve sonrasında Tier 4 Genel öğrenci vizesi için yeni başvurular yapan öğrencilerin çalışma hakkı olmayacak. Sadece bir Birleşik Krallık üniversitesinde eğitim görmek üzere başvuru yapan öğrencilerin dönem boyunca haftada 20 saat ve tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma hakkı olacaktır. Yine 12 Kasım 2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, sadece Birleşik Krallık üniversiteleri veya bağlı kolejlerinin sponsor olduğu Tier 4 (Genel) öğrencileri,vizesini Birleşik Krallık içinden uzatabilecek. Diğer özel kolejler ile devletin finanse ettiği kolejlerin BK’de başka bir eğitim görmek isteyen öğrencilerinin önce ülkeyi terk edip yurt dışından yeni bir Tier 4 vizesine başvuru yapmaları gerekecektir. 

Yoruma kapalıdır.