0554 681 12 38
info@londiniumedu.com
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Vize Danışmanlığı

İNGİLTERE VİZESİ

İngiltere vizesi, diğer Avrupa ülkeleri vize işlemlerine kıyasla daha farklı ve detaylı hazırlık yapılması gereken bir süreci kapsamaktadır. Bu sebeple, İngiltere vize başvurularının çok daha titiz ve dikkatli yapılması gerekmektedir.

İngiltere vizesi, Birleşik Krallık’ı (United Kingdom) oluşturan ülkeleri kapsamaktadır. Bu ülkeler; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dır. İngiltere vizesi, Birleşik Krallık dışındaki diğer Avrupa ülkelerinde geçerli değildir.

İngiltere’ye hangi amaçlı gidilecek olursa olsun ( diplomatik pasaport sahipleri hariç) mutlaka vize alınması gerekmektedir.  Diplomatik pasaport sahipleri ise yalnızca 90 gün vize almaksızın İngiltere’de kalabilmektedir. İngiltere, Schengen vizesi uygulamasına tabi olmadığından dolayı yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşlarımız, İngiltere seyahatlerinde mutlaka vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Vize başvuru işlemlerine başlamadan önce, başvuru sahibi için doğru vize kategorisini belirlemek gerekmektedir.  Bu aşamayı belirlemek, vize başvurusunun en kritik adımlarından bir tanesidir. Yanlış kategoride vize başvurusu yapmak vize reddine sebep olmaktadır. Böyle bir durum, sonraki başvurularınız için hem kötü bir referans olacak hem de zaman kaybına yol açacaktır.

İngiltere’nin çok ziyaret edilen bir ülke olmasından dolayı İngiltere vizeleri, başvuru sahiplerinin İngiltere’ye geliş amaçlarına göre değişik kategorilere ayrılmıştır. Çalışma vizeleri, ziyaret vizeleri, öğrenci vizeleri gibi. Vize türlerinin kategoriye ayrılmasının sonucu olarak, her vize türünün tabi olduğu kurallar da farklıdır.

                                                  

Öğrenci Vizeleri 

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için farklı vize kategorileri mevcuttur. Bunlar :

Tier 4 Çocuk Öğrenci

İngiltere’de eğitim görecek olan 4 ile 17 yaş aralığında bulunan kişilerin, Tier 4 çocuk öğrenci vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bu vizeye başvuracak olan öğrencilerin karşılaması gereken bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi hiç şüphesiz, başvuru sahibinin eğitim göreceği okuldan verilen CAS ( Certificate of Acceptance for Study ) mektubudur. Bu mektup veya belge olmadan vize başvurusu yapılamaz. Bu belge dışında diğer önemli bir belge ise, banka hesabı konusudur. Vize kuralları gereği en az 28 gün hesapta beklemiş, yeterli miktarda para bulunması gerekmektedir.  Bu konunun detaylarını vize uzmanlarımızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Çocuk Ziyaretçi Öğrenci 

Eğer 17 yaşında veya altında iseniz, İngiltere’de eğitim almak amaçlı 6 aylık çocuk ziyaretçi vizesine başvuru yapabilirsiniz. Bu vize kategorisinde İngiltere’de bulunuyorsanız, vizenin bitiminde farklı bir vizeye geçiş için başvuruda bulunamazsınız. Eğer Tier 4 (çocuk) öğrenci vizesine geçiş yapmak istiyorsanız, bu başvuruyu yaşadığınız ülkeden yapmalısınız.

Tier 4 General Student Visa ( Genel ) Öğrenci

İngiltere’de 6 ay veya daha uzun süreli dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi gibi çeşitli programlara katılmak isteyen başvuru sahipleri, Tier 4 genel öğrenci vizesine başvurması gerekmektedir. Bu başvuru yapılmadan önce aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

* İngiltere’deki eğitim kurumundan CAS (Certificate of Acceptance for Study) adı verilen kabul belgesinin alınması ve başvuruya sunulması gerekmektedir.

* Bu vize türünde, İngilizce seviyenize dair bir sınav sonucu göstermeniz gerekmektedir. Bu sınavlar, UKBA veya İngiltere Konsolosluğu’nun kabul ettiği ve izin verdiği sınavlar olmalıdır.( IELTS, TOEFL gibi)

* Bu sınavlardan istenen skoru almış olan kişiler, bu vizeye rahatlıkla başvuru yapabilmektedir.

 * Vize kuralları gereği en az 28 gün hesapta beklemiş ve yeterli miktarda para olan bir banka hesabının başvuruya sunulması gerekmektedir.

* Bu vizeye sahip olan kişiler, vizelerini Türkiye’ye dönmeden İngiltere’den uzatabilmektedir. Uzatma vizesine başvurmak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kısa Dönem Öğrenci Vizesi ( Short Term – Student Visa )

İngiltere’de en fazla 6 ay süreyle dil eğitimi, spor kursu veya müzik kursu gibi programlara katılmayı düşünen kişilerin ziyaretçi öğrenci vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Bu vize türünde öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. Bu vize, İngiltere’den uzatılabilir bir vize değildir. Vizenizi uzatmak isterseniz, Türkiye’ye dönüp yeni vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Bu vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için, bu vizeye uygun mantıklı ve uygun bir amacınızın olması ve vize memurunu bu anlamda ikna edebilmeniz gerekmektedir. Örneğin, bir üniversitede öğrenciyseniz ve bu vize türüne başvurmayı planlıyorsanız, okuduğunuz bölümün İngilizce ile bağlantısını veya bu eğitimi yurtdışında almanızın kariyerinize etkisini başvuruda yeterince açıklamanız istenmektedir.

                                                        

Turist Vizesi Başvuruları

* General Visitor

* Familiy Visitor

* Business Visitor

* Academic Visitor

Londinium olarak turist vizesi ( ziyaretçi vizesi ) başvurularında hizmet vermekteyiz. Vize ücretleri ve vize başvurusunda hazırlanacak evraklar için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ankara Antlaşması Vizesi 

Ankara Antlaşması ( European Community Association Agreement – ECAA ) Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında 1963′te imzalanan bir AB ortaklık sözleşmesidir. 1973 yılında, adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olarak bilinen bu birliğe üye olan İngiltere de imza atmıştır.

Bu anlaşmaya istinaden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları iki şekilde vize başvurusu yapabilir ;

1)  Birincisi, Birleşik Krallık’ta ticaret yapmak amaçlı başvurulan ” Self- Employment Business Person “  vize başvurusudur. 

2)  Birleşik Krallık’ta 12 aydan fazla yasal olarak çalışıldığı takdirde çalışma izni vizesi olan ” Turkish worker “ vize başvurusudur. Hem Türkiye`den hem de Birleşik Krallık’tan bu vizeye başvurmak isteyenlere danışmanlık hizmetimiz mevcuttur.

Ankara Antlaşması ve diğer çalışma vizeleri hakkında detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.