0232 421 74 16
info@londiniumedu.com
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Yurtdışında Üniversite

                              universite ogrencisi                            high school         

Lise eğitiminin ardından yurt içinde üniversite mi yoksa yurtdışında mı okumalıyım sorusu hemen hemen hepimizin yaşadığı bir süreçtir.

Yurtdışında üniversite eğitimi, son zamanlara yurtdışı üniversitelerin uyguladıkları kampanyalar ve tanıtımlar sayesinde oldukça popüler olmaya başladı.

ÖSYM verilerine göre,Türkiye’de her yıl ortalama 1 milyon 500 bin öğrenci üniversite yerleştirme sınavına giriyor.Yaklaşık,300 bin öğrenci dört yıllık bir lisans programına kayıt olma hakkı elde edebiliyor. Bir adayın; Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Bilkent gibi iyi bir üniversitede okuyabilmesi için başarı sıralamasında %1 lik dilime girmesi gerekiyor. Ön lisans programlarına yerleşen öğrencileri de yerleştirme sınavına giren toplam sayıdan çıkardığımızda 1 milyon civarında üniversiteye yerleşemeyen öğrenci kitlesi ortaya çıkmaktadır. Bu öğrencilerin bir kısmı bir sonraki yıl yapılacak olan yerleştirme sınavına katılmak üzere yeniden hazırlanırken, bir kısım öğrenci de gün geçtikçe popülaritesi artan yurtdışında üniversite alternatiflerini araştırmaya başlıyor. Yurtdışında üniversite okumanın artıları değerlendiriliyor ve başka bir ülkede eğitim almak gündeme geliyor. Çoğu zaman Türkiye’deki bir özel üniversitenin eğitim maliyeti yurtdışında üniversitelerin eğitim maliyetleriyle eş değer oluyor. Özellikle ailenizden farklı bir şekilde, İstanbul/Ankara gibi kaliteli eğitim kurumlarımızın bulunduğu illerde özel üniversite okumak, konaklama maliyeti ve eğitim maliyeti birleşince aynı maliyetlere yurtdışında üniversite bulmak çok kolay oluyor. Şartlar bu noktada birbirine çok yakınken eğitim için yurtdışına gitmek çok daha mantıklı ve geçerli bir seçenek haline geliyor.

Birçok sebepten dolayı artık yurtdışında üniversite eğitimi almak her geçen yıl daha da cazip bir seçenek haline geldi. Ancak yurtdışındaki üniversiteler,ülkemizdeki üniversitelerden bir çok uygulama ve sistem faklılıkları ile ayrılmaktadır. Buna ek olarak, ülkelerin eğitim sistemleri de birbirinden farklılıklar göstermekte ve bu durum öğrencilerin karar verme ve kayıt aşamalarını zorlaştırmaktadır. İngiltere Üniversiteleri,Amerika Üniversiteleri,Almanya Üniversiteleri ve Avusturya Üniversiteler adayların en çok düşündüğü seçeneklerdir.

Her yıl,binlerce Türk öğrenci,lise eğitiminden sonra daha iyi bir gelecek ve iş için yurtdışında üniversite alternatiflerini araştırıyor. Yanlış yönlendirmeler,maliyet hesapları ve yanlış seçimlerden dolayı bir çoğu yurtdışı eğitim almaktan ve yurtdışında üniversite okumaktan vazgeçiyor veya mutsuz oluyor. Yurtdışında üniversite seçimi ve başvurusu şansa bırakılamayacak kadar hassas bir konudur.
Yurtdışında üniversite alternatifini düşünen her adayın aşağıdaki sorularla karşılaşması kaçınılmaz olacaktır.

• Yurtdışı eğitim benim için uygun mu ?
• Hangi üniversite programını seçmeliyim ?
• Yurtdışındaki üniversitelerin YÖK denkliği var mı ?
• Hangi bölge,hangi şehir yurtdışında üniversite eğitimi almam için daha uygundur ?
• Yurtdışında üniversite okurken nasıl bir ortam bekliyor ?
• Yurtdışında üniversite eğitimi alırken nerede kalacağım ?
• Yurtdışı eğitimin aileme maliyeti ne olacak ?
• Vize işlemlerini nasıl halledeceğim ?

Uzman bir yurtdışı eğitim danışmanının kontrolünde bu soruların cevapları daha netlik kazanmış olacaktır. Yurtdışında eğitim almak için harcanacak zaman, para ve çabanın karşılığının alınmasında doğru yönlendirme çok önemlidir.

LONDINIUM YURTDIŞI EĞİTİM eğitim danışmanlığı olarak sizlere bu konuda yardımcı olmayı arzu ediyoruz.